KONTAKT / E-MAIL     
HOME
 
 
 
 
 
Porady
:: Jak radzić sobie z alergią na czynniki wziewne
:: Jak radzić sobie z alergią na pokarmy
:: Co robić w przypadku anafilaksji
:: Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry
:: Co robić w przypadku użądlenia
:: Jak unikać użądleń
   
 


 

 

             * prosze wybrać pytanie
 

Copyright Atopia 2004


 

   
  Jak radzić sobie z alergią na czynniki wziewne
Roztocza kurzu domowego - jeśli jesteś uczulony na roztocza staraj się usunąć z domu, a przede wszystkim z sypialni wszelkie zbędne przedmioty gromadzące kurz (dywany, zasłony, koce, meble tapicerowane).
Stosuj nie przepuszczające kurzu pokrowce na materace i poduszki. Pościel pierz w temperaturze co najmniej 60 C. Używaj specjalnych środków do zwalczania roztoczy Acatan, Acarosan, Acardust.

Alergeny zwierzęce
(sierść psa, kota, świnki morskiej, chomika
i konia, złuszczony naskórek, ślina, mocz, pióra gęsie lub kacze). Unikaj kontaktu z tymi alergenami, nie śpij na poduszkach wypełnianych pierzem, usuń przedmioty zawierające końskie włosie (obicia, usztywniacze) i inne przedmioty wykonane ze skóry sierści zwierząt. Alergia na zwierzęta to jedna z najbardziej przykrych dolegliwości gdyż często jej przyczyną jest nasz domowy pupil. Dobrze jeżeli udaje się oddać zwierzaka w dobre ręce.
Jeżeli jednak nie macie takiej możliwości ograniczcie ten kontakt, często kąpcie zwierzaka, stosujcie oczyszczacze powietrza.


Grzyby (pleśnie) - jeżeli stwierdzono u Ciebie alergię na pleśnie często wietrz mieszkanie, obniż wilgotność pomieszczeń, usuń z mieszkania kwiaty doniczkowe a z łazienki chłonące wilgoć przedmioty z drewna i tkanin.

Pyłki traw, drzew, chwastów - w czasie sezonu pylenia unikaj długiego przebywania na zewnątrz. Wychodź na spacery i wietrz mieszkanie po deszczu. Nie śpij przy otwartym oknie i nie otwieraj okien w pociągu, aucie. Po przyjściu do domu umyj twarz, włosy
i zmień ubranie.

   
  Co robić w przypadku anafilaksji:
Anafilaksja występuje nagle i niespodziewanie i bardzo często prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego, który może się skończyć nawet śmiercią. Najważniejszą więc rzeczą jest prawidłowe rozpoznanie objawów anafilaksji, przerwanie ( jeżeli to możliwe) kontaktu z alergenem i jak najszybsze przetransportowanie chorego do szpitala. Chorym narażonym na wystąpienie reakcji anafilaktycznej na użądlenie owadów zaleca się noszenie przy sobie zestawu samopomocowego składającego się ze strzykawki z igłą zawierającą adrenalinę do jednorazowego podania. U takich chorych wskazane jest odczulanie.

   
  Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry
Bardzo duże znaczenie ma natłuszczanie skóry w czasie długich kąpieli z dodatkiem olejku. W leczeniu schorzenia stosuje się preparaty przeciwzapalne i przeciwalergiczne w postaci kremów i maści, a w fazie pogorszenia leki antyhistaminowe.

   
  Co robić w przypadku użądlenia
Istnieją znaczne różnice pomiędzy owadami, różne są więc metody postępowania w przypadku użądlenia przez pszczoły i trzmiele i różne gdy użądli szerszeń lub osa. Pierwsze dwa z wymienionych owadów żądlą tylko w przypadku, gdy zostaną podrażnione, pszczoły w miejscu użądlenia zostawiają żądło. W odróżnieniu od pszczół szerszenie i osy są często bardzo agresywne , żądlą po kilka razy i nie zostawiają żądła. Jad os i szerszeni wywołuje znacznie cięższe od jadu pszczół odczyny alergiczne.

W przypadku ukąszenia przez pszczołę należy jak najszybciej usunąć z miejsca użądlenia żądło.

Zalecany jest zimny okład w miejscu użądlenia oraz zastosowanie maści z kortykosteroidami. Jeżeli obszar obrzęku powiększa zaleca się podanie leku antyhistaminowego.

Jeżeli wystąpią uogólnione objawy należy postępować jak w innych przypadkach wstrząsu anfilaktycznego.

Pacjentom uczulonym na jady owadów , u których wystąpiły objawy uogólnione zaleca się aby posiadali adrenalinę w strzykawkach przygotowaną do szybkiego i prostego podania. Specjalne zestawy szybkiej iniekcji dostępne są w aptekach na receptę.

Po udzieleniu sobie pomocy pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, alergia na jady owadów ma często charakter reakcji opóźnionej. Objawy ustępują dopiero po 8-12 godzinach.


   
  Jak unikać użądleń
Należy unikać nagłych ruchów w celu odpędzania owadów, to czyni je bardziej agresywnymi.
Ograniczyć używanie perfum, pachnących olejków do opalania, ponieważ przyciągają owady.
Nie przebywać w otoczeniu kwiatów ogrodowych a jeżeli nie da się tego uniknąć zaleca się osłanianie ciała.
Nie jeść słodkich owoców na otwartej przestrzeni, a wszelkie słodkie produkty żywnościowe trzymać pod przykryciem. Zaleca się zamykanie kubłów ze śmieciami.
Nie spacerować boso po trawie.
Unikać ubierania się w jaskrawe, szerokie i trzepoczące ubrania.
Unikać wysiłku fizycznego, gdyż pot zwabia owady.
Zaleca się zakładanie w oknach siatek przeciw owadom.

   
  Jak radzić sobie z alergią na pokarmy
Bardzo ważna jest dieta eliminacyjna tzn. unikanie pokarmów określonego rodzaju. Przestrzeganie diety jest konieczne zwłaszcza u pacjentów, u których wystąpiły objawy anafilaksji. Należy zwracać szczególną uwagę na produkty, które mogą zawierać "ukryte" substancje alergiczne (jaka w makaronie, masło orzechowe w słodyczach). Wskazane jest aby chorzy z ryzykiem wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych mieli przy sobie zestaw do szybkiej iniekcji składający się ze strzykawki z adrenaliną oraz szybko działające leki antyhistaminowe.

   

Copyright Atopia 2004